Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο - Λύκειο Σύρου...  Επικοινωνία...

Εθνική Ελλάδος

Πρόκρηση της Εθνικής Ελλάδος στο Μουντιάλ 2010

Η εθνική Ελλάδος ποδοσφαίρου νίκησε την εθνική Ουκρανίας 0-1 την Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2009 και προκρίθηκε μετά από πολλά χρόνια -1994- στο μουντιάλ του 2010, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στη Ν. Αφρική.

Από το πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα προηγούνταν στο σκορ. Στο τριακοστό πρώτο λεπτό ο Σαμαράς με μια εκπληκτική κάθετη μπαλιά έδωσε στο Σαλπιγγίδη και αυτός με ένα καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Σημαντικότεροι παίκτες του αγώνα αναδείχθηκαν οι: Σαλπιγγίδης, Σαμαράς και Τζόρβας. Ειδικά ο Τζόρβας, από τη θέση του τερματοφύλακα, διακρίθηκε για την απόκρουση πολλών σουτ και για την ετοιμότητά του στις φάσεις.

Με αυτή τη νίκη, η εθνική Ελλάδος σφράγισε το εισιτήριο για την είσοδο της στο μουντιάλ του 2010.